ADANA BASKETBOL İL TEMSİLCİSİ N.SEZER SİNAN KENDİSİ HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ CEVAPLADI

ADANA BASKETBOL İL TEMSİLCİSİ N.SEZER SİNAN KENDİSİ HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ CEVAPLADI
ADANA BASKETBOL İL TEMSİLCİSİ N.SEZER SİNAN KENDİSİ HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ CEVAPLADI

Bir basketbol sevdalısının 45 yıllık öyküsü... Daha orta okul yıllarında başladığı basketbol macerasını şuan Adana Basketbol İl Temsilcisi olarak sürdüren N.Sezer Sinan başarı öyküsünü açıkladı...
 
N.Sezer Sinan Röportajı

Mehmet BARLIK:  N. Sezer Sinan Kimdir ? Kendinizden bahseder misiniz ?

N. Sezer SİNAN: 31 Ekim 1952 yılında Adana'da doğdum. Orta okulu Adana Tepebağ Orta Okulunda, Liseyi,  Adana Karşıyaka Lisesinde bitirdikten sonra Ç.Ü. Ziraat Fakültesi'ni kazandım.  1977 yılında, Ç.Ü. Ziraat Fakültesi, Döner Sermaye Müdürlüğünde göreve başladım.  1978 yılında Ç.Ü. Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümüne asistan olarak girdim.  1987 yında ayni bölümde Yard. Doç. Dr. olarak atanarak öğretim üyesi oldum. Halen ayni bölümde öğretim üyesi olarak görevimi sürdürmekteyim. 

Mehmet BARLIK:  Basketbol geçmişinizin temel dayanağı ne oldu ? 

N. Sezer SİNAN: Basketbola orta okul yıllarında Beden Eğitimi Öğretmenim Sn. Mustafa BARIM sayesinde oyuncu olarak başladım. Daha sonra bu sporun kalitesi nedeniyle oluşan sevgim yanında, antrenman saatlerinin okul saatleri ile çakışmaması nedeniyle de bu spora yöneldim. Bu sporu ana branş olarak yaptığım için ne kadar doğru karar vermiş olmaktan dolayı çok mutluyum.

Mehmet BARLIK:  Basketbol dışında sporun başka branşlarında hizmette bulundunuz mu ?

N. Sezer SİNAN: Yaşamımda basketbol dışında, yerel liglerde oyuncu olarak  Futbol, Voleybol, Hentbol oynadım. Adana’nın İlk oluşturulan hentbol il karmasının takım kaptanlığını yaptım. Ayrıca bir süre hentbol antrenörlüğü ve hentbol hakenliği yaptım.

Mehmet BARLIK:  Kariyeriniz hakkında sizi merak edenlere bilgi verir misiniz ?

N. Sezer SİNAN: Basketbola oyuncu olarak okul yıllarında başladım. Daha sonra; Köprü Yamaçlı, Milli Mensucat ve Adana Demir Spor takımlarında, Erkekler 1. ve 2. liglerinde oyuncu olarak yer aldım. 1974-1994 yılları arasında faal antrenörlük yaptım. Bu dönem içerisinde çesitli okul takımları ile Çukurova Üniversitesi Spor Kulübünde Erkekler 2. lig antrenörlüğü dahil uzun yıllar görev yaptım.

Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümünde Öğretim Üyeliği ile birlikte, Üniversitedeki; pek çok idari ve sportif yönetim görevleri yanında, Çukurova Üniversitesi Spor Kulübünün 1981-1998 yılları arasında aralıksız üst düzey yöneticiliğini yaptım. 1994 yılında Adana Basketbol Il Temsilcisi, 1999 yılında Basketbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu üyesi ve Hakem Eğitim Kurulu üyesi oldum. 2003-2004 sezonunda MHK Başkan Yardımcısı oldum, bu görevimi 12.Şubat 2005 tarihine dek sürdürdüm. 

Halen; Üniversitedeki Öğretim Üyeliği görevi yanında Il Temsilciliği görevimi de sürdürmekteyim.  1994 yılından bu yana Türkiye Liglerinde Teknik Komiser Olarak görev yapmam yanında, 27-29 Şubat 2004 tarihinde Macaristan'ın Budapeşte ilinde yapılan FIBA Teknik Komiser kliniğine katılarak   burada yapılan sınavları başarıp FIBA TEKNIK KOMISERI oldum. 2 yıl süreyle bu görevimi sürdürdüm. Halen Türkiye Basketbol Federasyonu, A Klasmanı Teknik Komiseri olarak  görev yapmaktayım.

Mehmet BARLIK: Sizden Adana Basketbolünü değerlendirmenizi istesem neler söylersiniz ? 

N. Sezer SİNAN: Adana basketbolünü birkaç pencereden değerlendirmek daha doğru olur sanıyorum.  Bunlardan ilki Adana’daki basketbolün dünü; 

Türkiye’de basketbolün gelişiminde ilimizin her zaman çok önemli katkısı olmuştur. 1970 li yıllardan sonra Türk Basketbol’ü ne üst düzey katkı koyan ilimiz basketbolü, Adana Demir Spor takımının özellikle bu bölgenin sporcuları ile Türkiye !. Erkekler ligine yükselme başarısı göstermiştir. 2. Erkekler liginde de uzun yıllar oynayan Adana Demir Spor takımımızı, daha sonra Erkekler 1. Liginde Şampiyonluğa oynayan Güney Sanayi takımımız izlemiştir. Bu takımlarımızı 1980 li yıllarda Erkekler 2. liginde oynayan Çukobirlik ve Çukurova Üniversitesi izlemiştir. Eski yıllarda milli takımlarda oynayan çok sayıda Adana’lı oyuncu olmuştur. 

Bu dönemden sonra; maalesef ilimizdeki erkek basketbol takımları, istediğimiz başarıdan uzaklaşmışlardır. Bunun nedeni ildeki ve ülkedeki pek çok değişimin yaşanmasıdır. Bunlardan bazılarını şöyle sayabiliriz. Basketbol bütçelerinin çok artması, Adana ilinin maddi anlamda gücünü yitirmesi,  büyüyen bütçeleri karşılayacak tek alternatifin Belediye bütçeleri olması ve ne yazık ki, Adana Belediye Başkanları’nın halen bu düşünceye sıcak bakmaması, sağlıklı ve güçlü kulüp sayısının azalması, öğrencilerin ders yüklerinin çok artması nedeniyle basketbol sporcu eğitiminde sürekliliğin kaybolması gibi bu ve daha buna benzer başka nedenler.

İlimizdeki bayan basketbolü; ülkemizdeki bayan basketbolünün nerdeyse en ön sırasındadır. İlimizin; bayanlar 1. liginde oynayan Botaş ve Ceyhan Belediyesi yanında, 2010-2011 sezonunda bayanlar 2. liginde oynayacak AGİAD bayan basketbol takımları, bayan basketbolünün örnek takımlarıdır. Bu takımlar basketbol anlayışı, altyapı çalışmaları ve küçük sayılabilecek bütçelerle liglerinde başarılı olacak takım oluşturmada da örnek durumdadırlar. Bayan basketbolünde ilimizde şu ana kadar yapılanlar yeterli mi diye düşünürsek, asla yeterli değildir demek gerekir.

Yapılması gereken daha çok işler vardır. Umarım önümüzdeki yıllarda bu eksikliklerde giderilecektir.

Mehmet BARLIK: Genel olarak basketbolu gözönüne alarak Basketbol Adana 'da gereken ilgiyi görüyor mu ?

N. Sezer SİNAN: Basketbol, Adana’da her zaman gerekli ilgiyi görmüştür ve görecektir. Bu basketbolün kalitesi ile ilintilidir. Örnek olarak, ilimizde son yapılan Erkekler Türkiye kupasına, ücret ödeyerek katılan izleyici sayısının çok yüksek oluşudur. Salon tamamen dolmuştur. Burada oynayan takımların dışında, pek çok lig takımının olmasına karşın,gösterilen ilgi ortadadır. 

Bunun yanında ilimizde; Milli takımlarımızın oynayacağı, ya da Avrupa takımlarının  oynayacağı müsabakalar için salonlarımızın seyirci sayısı yönünden yetersiz kalabileceğini sanıyorum.

Mehmet BARLIK:  Basketbolda teknik komiser olarak ne tür sorumluluklarınız var ? Bu sorumlulukları yerine getirirken ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz ?

N. Sezer SİNAN: Teknik Komiserlik; maalesef pek çok kişi tarafından anlaşılamamış, adına gözlemcilik denen bir başka görevle karıştırılmıştır. Teknik Komiser bir müsabakanın bütününün patronudur. Ancak; müsabakanın oynanacağı saatte den 20 dakika önce oyunla ilgili yetkilerini Müsabaka hakemlerine devreder. Oyunun bitimi ve hakemlerce sayı cetvelinin imzalanmasıyla birlikte yine yetki ve sorumluluklar taşır. 

Bu görevlerini yerine getirirken, kendisine bazı müsabakalarda Lig Komiseri yardımcı olur. Teknik Komiserlerin yetki ve sorumlulukları TBF tarafından yönergelerde açık bir şekilde ifade edilmiştir. Her lig için yetki ve sorumluluklar farklı olabilmektedir.

Mehmet BARLIK: Adana 'da çok sayıda hakemimiz var ve sizler büyük fedakarlıklarla geleceğin hakemlerini yetiştirmeye devam ediyorsunuz. Adana hakemleri hakkında neler söylemek istersiniz ?

N. Sezer SİNAN: Adana’da çok sayıda hakem var. Bu hakemleri  ben ve  İl Hakem Kurulu  üyeleri en iyiye taşımaya çalışıyoruz. Ancak bu çok kolay bir iş değil ve uzun süreçler gerektiriyor. 

Bu iş için önce doğru insanları bulmaya çalışıyoruz. Daha sonra bu insanları eğitmeye çaba sarf ediyoruz. Ayrıca ilimizde 1. ligde oynayan bir erkek takımımızın olmayışı, hakemlerimizin görsel olarak gelişmelerini zora sokuyor. 
Yakın zamanda açılan hakem kursundan gelen arkadaşlarla birlikte, deneyimli diğer hakemlerle birlikte oldukça; elit bir hakem gurubuna sahip olduk. Şimdi hızla bu arkadaşları eğitmeye ve bunlara deneyim kazandırmaya çalışıyoruz. Zaman içerisinde yapılan hataları asgariye indirmeye uğraşıyoruz. İlimizde daha öncede ve şimdi de olduğu gibi, gelecekte üst düzey hakemlerinde çıkacağına yürekten inanıyorum.

Mehmet BARLIK: İl hakem kurulu hakkında bilgi verir misiniz ? İl hakemleri ve teknik komiserlerle ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz ?

N. Sezer SİNAN: Ben İl Temsilcisi olarak TBF mevzuatına göre iki kurul ile birlikte çalışıyorum. Bu kurullardan biri İL HAKEM KURULU, diğeri ise İL TERTİP KURULU’ dur. Yine; TBF mevzuatlarına göre, her iki kurulun başkanlığı; İl Temsilcisi olmam sıfatıyla benim tarafımdan yürütülmektedir. 

Bu kurullardan İl Tertip kurulu, TBF yönergelerinin öngördüğü biçimde, kulüpler tarafından seçilen üyelerden oluşurken, İl hakem kurulu; İl Temsilcisi olarak benim önerdiğim, TBF Merkez Hakem Kurulu tarafından onaylanan üyelerden oluşmaktadır..

Yaklaşık 16 yıllık İl Temsilciliği görevim sırasında; İl Hakem Kurulunda olan üyelerin tamamı, TBF deplasmanlı liglerinde görev yapmış, Teknik Komiser’lerden oluşmuştur. Bu kurul üyeleri bu güne dek TBF  deplasmanlı liglerinde görev yapmış çok sayıda hakem yetiştirmiştir ve yetiştirmeye devam etmektedir. 

Hakem ve Teknik Komiser eğitimi için haftanın her Salı günü saat 18:00 de başlayan ve yaklaşık 3 saate yakın süren eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Bu toplantılarda; genel insan eğitimi yanında, bir hafta süreyle ilimizde oynanan müsabakalarda yapılmış hakem yanlışlıkları tartışılarak, yeni ve anlaşılamamış kural ve talimat maddeleri yeniden gözden geçirilmektedir. Ayrıca masa görevlileri eğitimi için, bizzat müsabakalarda masa eğitimi uygulamaları yaptırılmaktadır.

Mehmet BARLIK: İl temsilciliği göreviniz kaç yıldır devam ediyor ? Bu göreve nasıl başladınız ?

N. Sezer SİNAN: Sayın Alaeddin ATSAL hocamızın 1994 yılında Adana İl Temsilcilik görevinden kendi isteği nedeniyle ayrılması ile birlikte, İl Temsilcilik görevine başladım ve halen bu görevimi sürdürmekteyim.

Mehmet BARLIK: Bu yıl Adana 'da yapılan Erkekler Basketbol Türkiye Şampiyonasını diğer adıyla "Teknosa TR Kupası" nı değerlendirir misiniz ? Beko Basketbol Liginin çok önemli 8 takımı 3 gün boyunca burada mücadele etti...

N. Sezer SİNAN: Öncelikle Teknosa Türkiye Kupası’nın İlimizde oynanması, ilimiz basketbol severleri, oyuncuları, hakemleri, Teknik Komiserleri için bir şanstır. Çünkü görsel olarak herkes kendince bu organizasyondan deneyim kazanmış ya da deneyimlerini arttırmıştır. Organizasyonda yarışan takımların çok üstün mücadeleleri, turnuvaya daha bir heyecen getirmiştir. İlimiz bu organizasyonda kusursuz bir ev sahipliği yapmıştır. Müsabakalarda görev alan Teknik Komiserler ve Masa Görevlileri; oynanan bütün müsabakalarda hemen hemen  kusursuz olarak organizasyonu tamamlamışlardır.

Mehmet BARLIK: Yıllardır basketbol camiasının içinde olan birisi olarak Adanayı Bayan Basketbolunda gerek Türkiye çapında gerekse uluslarası organizasyonlarda temsil eden Botaşspor hakkında neler söylemek istersiniz ?

N. Sezer SİNAN: Botaşspor Türk Basketbolunun lokomotifi olarak nitelendirilen bir kulüp. Alt yapısından yetiştirdiği oyuncuları adete Türk Bayan Basketboluna armağan ediyor. Türkiye ‘de gördüğü saygı ve sevgi artık Avrupa ‘ya kadar uzanmış durumda. Botaşspor Adana ve Türk Basketbolu için büyük bir şans... 

Mehmet BARLIK: Adana İl Hakemleri ile bildiğimiz üzere çeşitli etkinlikler yapıyorsunuz. Bu etkinliklerin hakemler arası ilişkileri nasıl etkiliyor ?

N. Sezer SİNAN: İlimizde; hakemleri yalnızca kural bilgileri ile donatmak, her zaman doğru hakem yetiştirmek adına yeterli olmamaktadır. Bu nedenle; ilkin hakemler arasında saygı, sevgi bağlarını güçlendirmek, onları birey olarak sosyal ilişkileri, kimliği ve kişiliği gelişmiş, eğitim durumu yüksek birer insan durumuna getirmek amacıyla çalışmaktayız. 

Yaptığımız eğitimler yanında; her yıl TEMA Adana vakfı ile bağlantı kuruyor ve onlarla birlikte ağaç dikimi gerçekleştiriyor, çevreye duyarlı olmalarına özen gösteriyoruz. Yine, uygun zamanlarda birlikte tiyatro seyrediyor. Piknikler yapıyoruz. 

Bütün bu çalışmalar; herkesin birbirini daha iyi tanımasına, fikrini söylemesine ve karşısındaki dinlemesine, dolayısıyla birey olarak daha gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Mehmet BARLIK: Sizce Adana 'dan A klasmanına yükseleceğine inandığınız hakemler yetişiyor mu?

N. Sezer SİNAN: Şu ana kadar ilimizde pekçok üst düzey hakem yetişmiştir. Daha önce, hafızam beni yanıltmıyorsa;  klasmanlar oluşmadan önce liglerde M. Alaeddin ATSAL ve İbrahim GAZİOĞLU,  klasmanlar oluştuktan sonra A düzeyinde; Serdar BAYIRDAR, Caner KANAN, Mustafa AKILLIOĞLU,  B düzeyinde; Gökhan GAZİOĞLU, Bülent ÖZKILIÇ, Mete TEOMAN,Özlem ÖZDİNÇ(SERİNEL), Murat GÜNER, Ali Veysel AKAR,  Yusuf AKDEŞİR,  C düzeyinde; Onur KAÇMAZ, Gökben BOYACI, Cem TEOMAN, Müge TEOMAN hakemlik yapmıştı. Şu anda ise; A düzeyinde; Tunçtan DURMUŞCAN,  B düzeyinde; Mustafa AKILLIOĞLU, Cem CENGİZ, Zeynep Funda TEOMAN,  C düzeyinde; Abdullah UYANIK, Emre YAVUZ, Sadık KAYA, Feyyaz DEMİR hakemlik yapmaktadır.

Mehmet BARLIK: Hakemlerimizde "bunu gerçekten iyi yapıyorlar." dediğiniz şeyler nelerdir ?

N. Sezer SİNAN: Hakemlerimizde; "bunu gerçekten iyi yapıyorlar." diyebileceğimiz en önemli şey; dürüst, gayretli, saygılı, iyi niyetli ve gelecekleri açık kişilerdir. 

Mehmet BARLIK: Zamanınızı çok yoğun tempoda geçiriyorsunuz. Bu durum sizi nasıl etkiliyor ?

N. Sezer SİNAN: Zamanımın bu kadar yoğun geçmesi, benim yıllardır alıştığım tempodur. Spor çalışmalarımı ekip olarak yapmak, üniversitedeki öğretim üyeliğimi bilgisayardan yararlanarak programlamış olmak bu temponun sürmesine neden olmaktadır. 

Bütün bunların yanında; özellikle yaz aylarında deniz ve tekne tutkum, zamanımı teknemde geçirmem, bir sezonluk yorgunluğu atmam da çok büyük katkı sağlamaktadır.
 
Mehmet BARLIK: Keyifli röportajınız için teşekkür ediyor. Başarılarınızın devamını diliyoruz.